Piszą o nas

Do precyzyjnej obróbki łuków

Do precyzyjnej obróbki łuków

Reichenbacher to centrum obróbcze – najnowszy nabytek w firmie "Ronkowski" – zakupione po to, by wykonać najbardziej skomplikowane elementy stolarki otworowej w projektach zleconych przez klienta.

Firmy produkujące okna powoli kierują swoją uwagę na to, by spełniać indywidualne zamówienia. Wielu producentów zaczyna kłaść nacisk nie tyle na ilość sprzedanych okien, ale także na jakość i dokładność wykonywania elementów. W takim wypadku zakup nowych urządzeń to konieczność.

Wdrożenie przedsiębiorstwa w technologię cyfrową to jeden z priorytetów kościerskiej firmy Ronkowski, zajmującej się produkcją drzwi i okien drewnianych. Coraz więcej klientów składa zlecenia wykonania produktów w ten sposób, by wyróżniały się wśród pozostałych, spotykanych na co dzień okien czy też drzwi. Firma w wyniku poszukiwań znalazła odpowiednią maszynę. Reichenbacher Hamuel Artis X Sprint został zakupiony w trakcie wizyty na zeszłorocznej edycji targów Ligna+. Jest to maszyna mogąca posłużyć przedsiębiorcom zajmującym się produkcją stolarki zarówno okiennej, jak i drzwiowej.

– Mimo iż w firmie Ronkowski służy ona głównie do produkcji drzwi, na pewno znajdzie u nas zastosowanie również przy produkcji trudnych zamówień w stolarce okiennej i do wykonywania łuków okiennych – tak opisuje zastosowanie nowej maszyny Henryk Ronkowski, właściciel firmy.

Na zakup centrum obróbczego CNC firma chciała się zdecydować już od dłuższego czasu. Nacisk był położony na wydajność, ale w większym stopniu chodziło o maszynę zdolną podołać produkcji zamówień indywidualnych.

W trakcie oczekiwania na realizację inwestycji pracownicy szkolili się w obsłudze programu, zainstalowanego później w maszynie. Po zakończeniu przygotowywania urządzenia przez niemieckiego producenta, wykonany został odbiór maszyny i przeprowadzono testy z materiałem, na co dzień przetwarzanym w firmie Ronkowski. Sprawdzanie zostało zakończone pomyślnie i maszyna rozpoczęła pracę.

Urządzenie, w które zainwestowano, to modułowo skonstruowane centrum obróbcze. Narzędzia zajmujące się obróbką są zamknięte wewnątrz portalu. Maszyna wyposażona jest w karuzelowy magazynek narzędzi z 15 pozycjami, umieszczony w tylnej części portalu. Operator ma do dyspozycji agregat wiertarski z możliwością indywidualnego lub grupowego wyboru wierteł. Maksymalna średnica okręgu skrawania wynosi 300 mm.

Poszukiwania targowe zakończyły się sukcesem i dokonaniem inwestycji w park maszynowy

Całkowite zabezpieczenie obszaru roboczego jest zapewnione przez system zderzaków Safety Bumper. Producent może wyposażyć centrum w jeden z dwóch rozmiarów stołów. Przyszły użytkownik ma do swojej dyspozycji stół o długości 4 lub 6 m. Każda wersja maszyny wyposażona jest w 4-osiową głowicę kardanową. Stoły mogą się różnić nie tylko długością. W zależności od późniejszego zastosowania niemiecki producent może dostarczyć urządzenie ze stołem gładkim, rastrowym oraz belkowym. Ten ostatni typ stołu został zainstalowany właśnie w firmie Ronkowski.

Centrum obróbcze Artis X jest wyposażone w panel kontrolny Siemens Sinumerik 840 Di, za pomocą którego operator jest w stanie w pełnym zakresie trzymać pieczę nad poruszanymi wrzecionami oraz dokonywać pomiarów procesu.

Proces obróbki przez cały czas jest kontrolowany. W razie natrafienia na materiał niejednorodny, taki jak chociażby sęk, maszyna jest w stanie odpowiednio sobie z tym poradzić, unikając przeciążeń. Rezultatem procesu obróbczego jest kompletnie obrobiony element, gotowy do polakierowania.

Centrum obróbcze to dopiero początek zmian zachodzących w firmie z Kościerzyny. Jak wskazuje właściciel, na tej inwestycji się nie skończy i kolejne centra obróbcze to kwestia czasu. To pozwoli na pewno na przygotowanie produkcji w taki sposób, by realizować dowolne zamówienia klienta nie tylko z naszego kraju, ale z wielu innych rejonów Europy.

Oryginalny dokument

powrót

 
 
wykonane przez: derwi.pl
wyślij